Wszyscy mamy prawo, ale i obowiązek wspierania idei praw człowieka, a także stawania w obronie demokracji i jej instytucji. Obrońcy praw człowieka to osoby zajmujące się tym aktywnie. Obrońcy swobód obywatelskich i praw człowieka na całym świecie są coraz częściej ofiarami ataków, a przestrzeń dla działań społeczeństwa obywatelskiego kurczy się. To zjawisko ma miejsce nie tylko w państwach rządzonych przez represyjne i autokratyczne reżimy, lecz także w państwach o ugruntowanym ustroju demokratycznym. Dotyczy to zwłaszcza prawa do wolności wypowiedzi, zgromadzeń i zrzeszania się, informacji, a także prawa do prywatności, które to coraz częściej są naruszane. Pełne poszanowanie swobód obywatelskich, którego elementami są brak dyskryminacji, przejrzystość i odpowiedzialność rządów oraz wolność od korupcji, leży we wspólnym interesie zarówno przedsiębiorstw jak i obrońców praw człowieka.
Stawianie interesów korporacji ponad dobrem społeczeństwa i pracowników to jedno z najpoważniejszych wyzwań, przed jakimi stoją obrońcy praw człowieka. Ci spośród nich, którzy sprzeciwiają się korporacjom – czy to prawnicy specjalizujący się w prawach człowieka, działacze na rzecz praw pracowniczych i związkowcy, ludzie walczący z korupcją czy też dziennikarze – są w najtrudniejszej sytuacji spośród wszystkich aktywistów. Zarazem są najważniejszym motorem zmian, mają ogromny wkład w ochronę praw człowieka i egzekwowanie odpowiedzialności korporacji.
Na tej stronie znajdziesz aktualne informacje o obrońcach praw człowieka, sprawozdania o ich sytuacji, a także dowiesz się, z jakich narzędzi korzystają.
Więcej informacji uzyskasz w portalu na temat obrońców praw człowieka Business & Human Rights Resource Centre portal on HRDs.